Hambaproteesimine on hambaravi haru, mis tegeleb kahjustatud hammaste taastamise või puuduvate asendamise, samuti mälumisaparaadi struktuuri ja funktsiooni taastamisega. Protseduuri osana paigaldatakse nii eemaldatavad kui ka mitte-eemaldatavad proteesid, mis võimaldavad lõualuu töövõime taastada.
Eemaldatavate proteeside variandid

Viniirid. Portselanist või keraamikast valmistatud õhukesed poolläbipaistvad plaadid võivad varjata naeratuse piirkonnas esinevaid defekte. Rohkem infot

Panus on keraamiline toode, mis on loodud hambalaboris konkreetse patsiendi hammaste kuju järgi. See võimaldab hamba üles ehitada isegi oluliste kahjustustega, kui selle juur on säilinud. Panuste eelised on vastupidavus, kulumiskindlus, täpne sobivus ja identsus looduslikele hammastele.

Kroonid on kõige populaarsem hambaproteesimise tüüp. Kroonid on valmistatud keraamikast ja metallkeraamikast, mis muudab neid peaaegu looduslike hammastena sarnaseks ja väga vastupidavateks. Keraamika asetatakse reeglina eesmistele hammastele ja metallraamiga kroonid tagumistele hammastele suurenenud mälumiskoormuse tõttu.

Sillaproteesid on mitu krooni, mis on ühendatud ühes reas. Seda tüüpi proteesid jäljendavad täiuslikult täielikku hambarida.Kroonid pannakse lihvitud hammastele, justkui nende külge klammerdudes, ja proteesi vaheosa täidab puuduvate hammaste asemel tühimiku.

Olemas ka säästlikum kleepuv sild (Maryland), selle paigaldamiseks pole vaja külgnevaid hambaid lihvida. Protees kinnitatakse külgmiste elementide abil.

Fikseeritud proteesimine implantaatidel. Erinevalt tavapärasest hambaimplantaadist ei vaja proteeside paigaldamine implantaatidele külgnevate hammaste kasutamist ja taastab täielikult hambaravi funktsionaalsuse ja esteetika.
Peamised implantaatidel põhinevate hambaproteeside tüübid on kroonid ja sillad.
Eemaldatavate proteeside variandid
Sõltuvalt sellest, kui palju hambaid konstruktsioon asendab, määratakse:
- Totaalne eemaldatav protees. Kasutatakse siis, kui lõuale pole jäänud ühtegi “põlist” hammast. Sellisel juhul pole proteesi võimalik jäigale alusele kinnitada, seetõttu kasutatakse alternatiivseid fikseerimisvõimalusi;
- Ühe või mitme hamba kaotamiseks kasutatakse osaliselt eemaldatavat võimalust.
- Protees kinnitatakse külgnevate hammaste külge spetsiaalsete konksudega – kinnitusdetailidega. See välimus kaotab esteetikat, kuid on vastupidavam ja usaldusväärsem. Ainus võimalus, kui silla või implantaatide paigaldamine on võimatu.
Neo Dental Group” kliinik kasutab tänapäevaseid kolme tüüpi eemaldatavaid proteese: plastiline, nailon, büügel.
![]() |
![]() |
![]() |
plastiline | nailon | büügel |
Pehmed proteesid – uus sõna hambaravis
Isegi 15 aastat tagasi oli raske ette kujutada, et hambaproteesimisel kasutatakse silikooni või nailonit. Paindlikud tehishambad on nüüd arenenud patsientide seas populaarne valik.
Kui kõvad plastist lõuad hõõrusid igemeid, siis plastist nailonmudelitel seda puudust ei ole. Hambaproteesid tehakse hammaste seisukorra järgi: kas täielikult või osaliselt, ülejäänud hammaste avadega. Materjal on lõualuu kõrval, tihedalt kinnitatud iminappade või spetsiaalse liimiga.

Teie hammaste tervis on teie kätes
Võite saata meile e-kirja, kasutades allolevat vormi või helistades
(+372) 5322 5422